Podłoga z kamienia naturalnego

Jesteś tu: » » Podłoga z kamienia naturalnego

Kamień naturalny to bardzo trwały i ceniony materiał, który odznacza się jednak dość wysoką ceną. Można go wykorzystać w wielu częściach domu. Czy dobrze sprawdzi się jako posadzka? Czy warto zainwestować w podłogę z kamienia naturalnego? Rozwiewamy wątpliwości.

Jaki kamień wybrać do podłogi?

Jako posadzka kamienna dobrze sprawdzają się marmury, granity i trawertyny. Granit jest z nich najtwardszy i najbardziej odporny na ścieranie. Marmur natomiast ze względu na swoją miękkość pasuje do pomieszczeń, w których rzadziej się przebywa, a więc raczej do łazienek niż na korytarze czy schody. Trawertyn (zwykle żywicowany) ma zaś właściwości podobne do marmuru, ale występuje w mniejszej gamie kolorystycznej, a mianowicie tylko w beżach i brązach.

Czy trudno utrzymać ją w czystości?

Po ułożeniu posadzki na podłodze przez fachowców należy przemyć ją płynem, który usuwa pył i resztki kleju. Kiedy już podłoga wyschnie, można przystępować do zabiegu impregnacji. W tym celu należy użyć odpowiedniej chemii do kamienia naturalnego. Na co dzień można przemywać taką podłogę samą wodą lub wodą z dodatkiem specjalnego środka chemicznego. Wbrew pozorom kamień naturalny to materiał, który łatwo utrzymać w czystości. Ważne, aby pamiętać o tym, że wszelkie plamy i zabrudzenia trzeba zmywać z powierzchni posadzki od razu. Jeśli ulegnie ona zmatowieniu (marmur, trawertyn), wtedy warto ją wypolerować, a  najlepiej zlecić to zadanie specjalistom.

Dlaczego warto?

Podłoga z kamienia naturalnego cechuje się trwałością i wysoką odpornością na wiele czynników zewnętrznych. Dla wielu ­– posiada również walory estetyczne. Posadzka kamienna dostępna jest w wielu wzorach i kolorach. Zimą doskonale sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym, a latem da zaś przyjemne uczucie chłodu.