Jak dbać o kamień naturalny?

Jesteś tu: » » Jak dbać o kamień naturalny?

Jeśli chcemy, aby kamień naturalny służył nam w niezmienionej postaci przez wiele lat, musimy go należycie pielęgnować. Kamień naturalny świetnie wygląda zarówno we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz – w ogrodzie czy na podjeździe. W jaki sposób możesz go pielęgnować?

Chemia do kamienia

Bardzo ważne jest, aby pielęgnować kamień naturalny przy pomocy specjalistycznych, profesjonalnych środków. Tylko tak możemy skutecznie go wyczyścić, a równocześnie zwiększyć jego walory estetyczne. Lśniący kamień naturalny o niemalże szklanym odbiciu to oznaka czystego, zadbanego domu, którego domownicy mają znakomite wyczucie stylu. Jakie środki czystości będą potrzebne? Do zwykłych zabrudzeń wystarczy tani i wydajny detergent LEM-3. Z zastarzałymi zanieczyszczeniami  lub starymi pastami poradzą sobie detergenty, takie jak: Ultra Stripper, , zmywacz Decer-Dos oraz detergent Bert-27 (oparty na kwasie –tylko do granitów). Umyty kamień można też nabłyszczyć (wypolerować ) używając pasty RR1. Warto zauważyć, że kamień sam w sobie jest bardzo trwałym i wytrzymałym materiałem, który charakteryzuje się niską ścieralnością (szczególnie granity). Aby utrzymać go w doskonałym stanie, wystarczy poddawać go tylko prostym czynnościom pielęgnacyjnym.

Czym pielęgnować kamień?

O środkach czystości już wiadomo, warto więc skupić się teraz na tym, czym można czyścić i polerować kamień naturalny. Zasadniczo poleca się miękkie tkaniny, czyli ściereczki z mikrofibry lub tetry albo ręczniki papierowe.

Impregnaty

To, jakich środków użyjemy zależy również od miejsca, w którym znajduje się kamień naturalny. Do kuchni (szczególnie na blaty) czy łazienki potrzebny jest impregnat, który zapewni  wysoką odporność na tłuszcze i wilgoć  (IDEA HP, Block D70). W pokojach czy też na korytarzach zwykle wystarczy preparat zabezpieczający przed wilgocią i wodą (KER 13, STRONG 2000) W naszej ofercie znajdziesz również produkty, które nasycają kolor kamienia ( efekt ”mokrego kamienia”) czyli pozwalają uzyskać jeszcze atrakcyjniejszy wygląd okładzin z kamienia. Ogólnie impregnaty do kamienia służą do zabezpieczenia  przed zaplamieniem i ułatwiają utrzymanie powierzchni kamiennych w czystości.