Z czego wykonać parapety zewnętrzne?
Zadaniem parapetów zewnętrznych jest ochrona ścian przed zamoknięciem. Materiał, z którego zostaną wykonane, musi nie tylko ładnie wyglądać, ale też cechować się wysokim poziomem odporności na warunki atmosferyczne, w tym przede wszystkim opady, wysokie i niskie temperatury, duże nasłonecznienie.
Warto zatem zastanowić się, z jakiego materiału wykonać parapety zewnętrzne, by w stu procentach spełniły swoje zadanie.
Materiały na parapety zewnętrzne
- Parapety z blachy stalowej są najtańsze i przy odpowiedniej konserwacji mogą służyć przez kilkadziesiąt lat. Mogą występować zarówno przy oknach PCV, jak i drewnianych. DO ich produkcji wykorzystuje się ocynkowaną blachę stalową.
- Parapety z blachy aluminiowej są nieco droższe od stalowych, ale i trwalsze oraz sztywniejsze. Wykonywane są metodą ciągnięcia roztopionego aluminium lub gięcia na zimno. Następnie pokrywane są poliestrowymi lub akrylowymi lakierami proszkowymi. Powłoka nie powinna odpryskiwać i nie wymaga konserwacji.
- Parapety z PCV tworzone są ze spienionego lub twardego PCV, a powierzchnia pokrywana jest laminatem. Są odporne na wilgoć, promieniowanie UV, wahania temperatur. Dobrze tłumią dźwięk kropel deszczu.
- Parapety z płytek klinkierowych i gresowych są trwałe, nienasiąkliwe i bardzo estetyczne. Dostępne w szerokiej palecie kolorów, faktur i deseni.
- Parapety z drewna świetnie prezentują się na tle cegły lub kamienia, ładnie wyglądają również w zestawieniu z otynkowaną ścianą. Warto jednak pamiętać, że drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, by było odporne na zmiany temperatur i opady atmosferyczne. Dodatkowo parapety drewniane wymagają systematycznej konserwacji.
- Parapety z kamieni naturalnych, np. parapety granitowe lub marmurowe, są eleganckie, trwałe, odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne i nie wymagają zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. Niestety są najdroższe ze wszystkich wymienionych rodzajów. Dostępne są również w wersji wykonanej z konglomeratu, czyli materiału utworzonego na bazie zmielonego kamienia naturalnego, spojonego żywicą poliestrową.