Jak pielęgnować elementy wykonane z kamienia naturalnego?
Kamień naturalny to cudowny materiał, który odznacza się wyjątkową elegancją i ponadczasowością. Wykonane z niego elementy wyglądają świetnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Warto jednak wiedzieć, że tak jak każdy materiał, tak i kamień naturalny wymaga specjalnej pielęgnacji. O czym należy pamiętać?
Środki do czyszczenia kamienia
Do pielęgnacji kamienia naturalnego należy używać wyłącznie specjalistycznych środków czyszczących. Tylko dzięki nim będziemy w stanie skutecznie go oczyścić i – równocześnie – zwiększyć jego walory estetyczne. Błyszczący kamień naturalny, w którego powierzchni można zobaczyć swoje odbicie, to oznaka czystego i dobrze prowadzonego domu. Detergenty i pasty dobiera się zależnie do zabrudzeń. Wiadomo, że w przypadku starych zanieczyszczeń, konieczne będzie użycie środka odznaczającego się większą skutecznością, niż ma to miejsce w przypadku rutynowego „czyszczenia z kurzu”. Świeżo umyty kamień warto również wypolerować specjalnie do tego przeznaczoną pastą. Pamiętajmy, że kamień naturalny sam w sobie jest materiałem odznaczającym się wyjątkową wytrzymałością i niską ścieralnością. Aby utrzymać go w nienaruszonym stanie wystarczy jedynie poddawać go regularnym czynnościom konserwującym.
Jakimi materiałami należy pielęgnować kamień?
Do pielęgnacji kamienia naturalnego należy wykorzystywać miękkie tkaniny. Idealnie sprawdzają się więc stare tetrowe pieluchy, ściereczki z mikrofibry lub ręczniki papierowe. Oczywiście należy pamiętać, że materiał, na który zostanie naniesiony środek do czyszczenia kamienia naturalnego powinien być czysty.
A co z impregnatami?
Dobór impregnatów zależy przede wszystkim od miejsca, w którym znajduje się kamień naturalny. Innych impregnatów użyjemy w przypadku kuchni, czy łazienki, a jeszcze innych w przypadku salonu czy korytarza. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, które środki sprawdzą się w naszym przypadku, to warto poszukać informacji w hurtowniach kamienia naturalnego.