Czyszczenie kominków z kamienia naturalnego
Wielu posiadaczy kominków z kamienia naturalnego zastanawia się, w jaki sposób dokładnie je wyczyścić, nie naruszając przy tym cennej, kamiennej struktury. Czym je pielęgnować, by przez długi czas zachowały swój urok i właściwości?
Jak czyścić kominki z kamienia naturalnego?
Kominki z kamienia naturalnego mogą być czyszczone preparatami, które są dobrane odpowiednio do właściwości danego materiału. W przypadku granitu, sięgamy po środki do granitu, a gdy kominek jest marmurowy, bo środki do czyszczenia marmuru. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że substancje zawarte w preparatach są bezpieczne dla danego tworzywa i wpłyną na niego korzystnie. Przed zastosowaniem określonego preparatu należy dokładnie i oczyścić kominek miękką ściereczką namoczoną ciepłą wodą. Do wody można dodać nieco płynu do mycia naczyń w przypadku większych zabrudzeń.
Podczas pielęgnacji kamienia naturalnego należy postępować ostrożnie. Istnieje grupa kamieni, takich jak piaskowiec czy marmur, które wymagają szczególnego traktowania. Bardzo łatwo je zniszczyć, dlatego używanie zbyt szorstkich szczotek lub mocno działających detergentów może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Przede wszystkim trzeba unikać kolorowych środków czyszczących, ponieważ pod ich wpływem kamień może zafarbować.
Aby dodatkowo podnieść walory estetyczne kominka, można go wypolerować, nabłyszczyć, szlifować lub wyrównać powierzchnię. Po tych zabiegach koniecznie trzeba zastosować odpowiedni impregnat do ochrony kamienia.
Kamień naturalny to tworzywo trwałe, jednak aby służyło nam przez wiele lat, należy stosownie o niego zadbać. Na szczęście na rynku powstaje coraz więcej nowych środków czyszczących, dedykowanych konkretnym rodzajom kamienia, z którego wykonywane są kominki. Dzięki nim z jednej strony dokładnie oczyścimy kominek z sadzy, dymu i innych typowych zabrudzeń, z drugiej strony wzmocnimy naturalne właściwości kamienia i podniesiemy jego walory estetyczne.