Wady i zalety schodów marmurowych

Jesteś tu: » » Wady i zalety schodów marmurowych

Schody we współczesnych domach, mieszkaniach czy obiektach użytkowych wykonywane są z różnorodnych tworzyw. Coraz częściej właściciele budynków eksperymentują zarówno z kształtem, jak i materiałem, z jakiego wykonywane są schody. Dużą popularnością cieszą się kamienie naturalne, w szczególności marmur.

Z marmuru tworzone są różnorodne elementy użytkowe w naszych domach. To kamień bardzo elegancki, prestiżowy, a przede wszystkim cechujący się wytrzymałością i trwałością. Jest również jednym z najbardziej kosztownych materiałów, zanim więc zdecydujesz się na stworzenie schodów marmurowych, poznaj wady i zalety tego wyjątkowego materiału.

Zalety schodów marmurowych

Schody marmurowe mają bardzo wiele zalet, które sprawiają, że coraz częściej są wybierane przez właścicieli domków jednorodzinnych, hoteli, pensjonatów czy obiektów usługowych. Ich kluczową zaletą jest wyjątkowa estetyka. Ten materiał może podnieść prestiż obiektu, szczególnie jeśli poza schodami znajdują się również inne elementy marmurowe, np. parapety, blaty czy posadzki. Jest to materiał twardy, więc trudno o przypadkowe uszkodzenie powierzchni. Upuszczony kubek nie powinien wyrządzić żadnych szkód. Dodatkowo schody marmurowe są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, a do oczyszczania wystarczy ciepła woda, miękka szmatka i delikatny detergent.

Wady schodów marmurowych

Bardzo piękne i eleganckie schody marmurowe mają też pewne wady. Pierwszą z nich jest stosunkowo wysoka cena samego materiału, jak i późniejszego montażu, dlatego rozwiązanie tego rodzaju zainteresuje przede wszystkim osoby, które dysponują nieco większym budżetem. Z drugiej strony dobrze wykonane i poprawnie zamontowane schody z marmuru będą służyć bardzo długo, zachowując swój estetyczny wygląd, dlatego inwestycja z całą pewnością po pewnym czasie się zwróci. Niemniej jednak jest to spory wydatek jednorazowy, więc jeśli planujemy w przyszłości dokonywać dużych zmian aranżacyjnych w budynku, powinniśmy to dobrze przemyśleć.