Kominki z kamienia naturalnego – jak o nie dbać?

Jesteś tu: » » Kominki z kamienia naturalnego – jak o nie dbać?

Kominki z kamienia naturalnego cieszą się dużą popularnością wśród posiadaczy domów jednorodzinnych. Są piękne i nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ich montaż, to powinniśmy zadbać również o ich odpowiednią pielęgnację. Niektóre z dostępnych na rynku preparatów mogą trwale uszkodzić delikatną strukturę kamienia. Czym należy czyścić kominek z kamienia naturalnego, żeby nie utracił swojego pięknego wyglądu? Zapraszamy do lektury!

Wybierz odpowiedni preparat czyszczący

Do czyszczenia kominka z kamienia naturalnego należy wykorzystywać preparaty czyszczące, odpowiadające właściwościom materiału, z którego został on wybudowany. Jeżeli nasz salon zdobi piękny granitowy kominek, to powinniśmy używać środków do granitu, jeżeli marmurowy, to do marmuru – proste, prawda? Trzymając się tej zasady będziemy mieli pewność, że zawarte w środkach do czyszczenia substancje, są bezpieczne dla danego tworzywa i nie uszkodzą jego delikatnej struktury. Trzeba jednak pamiętać, aby przed przystąpieniem do czyszczenia, przetrzeć kominek wilgotną szmatką, tak, aby na jego powierzchni nie znajdował się kurz, ani plamy.

Uważaj!

Do pielęgnacji kamienia naturalnego należy podejść z odpowiednią ostrożnością. Trzeba bowiem pamiętać, że istnieją kamienie, takie jak np. marmur czy piaskowiec, które wymagają szczególnego traktowania. Użycie nieodpowiednich środków myjących może doprowadzić do ich całkowitego uszkodzenia.

Jak jeszcze dbać o kominek z kamienia naturalnego?

Aby kominek z kamienia naturalnego prezentował się okazalej można go regularne polerować, szlifować, nabłyszczać lub wyrównywać jego powierzchnię. Trzeba jednak pamiętać, aby po wykonaniu któregokolwiek z tych zabiegów użyć odpowiedniego impregnatu do ochrony kamienia. Kamień naturalny to jedno z najtrwalszych tworzyw. Jednak aby zachował swój elegancki wygląd, należy o niego dbać. Na runku znaleźć można obecnie szeroki wybór środków czyszczących, dlatego wybór tego jedynego, nie powinien nastręczać wielu problemów, nawet laikom!