Jak wykończyć schody betonowe?

Jesteś tu: » » Jak wykończyć schody betonowe?

Jeśli zastanawiasz się, jak wykończyć schody betonowe, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ciekawych rozwiązań oraz poznać ich specyfikę.

Kamień naturalny na schody betonowe

Kamień naturalny jest z całą pewnością najtrwalszą okładziną stopni. Cechuje się wytrzymałością na ścieranie czy zniszczenia mechaniczne. Schody z kamienia naturalnego muszą być jednak umiejętnie zaprojektowane. Świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych, ponieważ są łatwe w codziennym czyszczeniu i regularnej konserwacji. Najlepiej myć je ciepłą wodą bez dodatku detergentów. Najczęściej wykonywane są schody granitowe, marmurowe lub z trawertynu.

Schody z kamienia naturalnego przed montażem występują w postaci płyt. Płyty są układane na warstwie zaprawy cementowej lub kleju do kamienia. W ten sposób mocowane są do betonu kotwami kamieniarskimi. Należy nakładać odpowiednią ilość kleju, która nie przyczyni się do powstawania wykwitów na powierzchni okładziny.

Innym rozwiązaniem są płytki kamienne, nieco cieńsze niż płyty. Przykleja się je klejem do kamienia i rozmieszcza na stopniach betonowych podobnie jak płytki ceramiczne. Najczęściej płytki nie są jednolite wizualnie, ze względu na mniejsze wymiary i pochodzenie poszczególnych elementów z różnych bloków.

Obawiasz się, że kamienne schody będą zbyt śliskie? Wykorzystaj do wykończenia granit piaskowany, płomieniowany lub groszkowany, a następnie szczotkowany. Ten ostatni zabieg sprawia, że powierzchnia zostanie wygładzona, a jednocześnie zapewni odpowiedni poziom tarcia. W związku z tym stopnie nie będą śliskie, a równocześnie pozostaną na tyle delikatne, by móc po nich stąpać gołymi stopami. Innym rozwiązaniem jest naklejenie na stopnie nakładek antypoślizgowych. Można również wkleić w kamień metalowy płaskownik ustawiony pionowo.

Okładzinę kamienną należy również odpowiednio zaimpregnować przed użytkowaniem. W ten sposób powierzchnia schodów będzie odpowiednio zabezpieczona przed ewentualnymi zabrudzeniami.