Jak pielęgnować posadzki z kamienia naturalnego?

Jesteś tu: » » Jak pielęgnować posadzki z kamienia naturalnego?

Kamienne posadzki zachwycają swoim eleganckim wyglądem, ale przede wszystkim są trwałe i odporne na uszkodzenia. Aby przez długi czas zachwycały nas swoim uniwersalnym, ponadczasowym urokiem, należy o nie odpowiednio dbać.

Jak dbać o posadzki z kamienia naturalnego?

Posadzki z kamienia naturalnego nie wymagają specjalnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ale warto wiedzieć, w jaki sposób je oczyszczać i konserwować, by przez długi czas zachowały swoje właściwości i ładny wygląd.

Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać po wcześniejszym oczyszczeniu posadzki z kurzu i większych zabrudzeń. W tym przypadku nie należy korzystać z odkurzacza, lepiej sprawdzają się miękkie szczotki. Warto stosować środki impregnujące, które wzmacniają odporność kamienia na oddziaływanie warunków zewnętrznych oraz urazy mechaniczne. Obecnie dostępne są różnorodne preparaty dedykowane konkretnym rodzajom kamieni, w tym preparaty dające możliwość wyboru efektu, jaki chcemy osiągnąć po ich nałożeniu. Przykładowo, możemy nieco pogłębić barwę i strukturę surowca, otrzymując efekt naturalnego lub mokrego kamienia. Zabieg impregnacji należy wykonać raz na dwa lata. Przed nałożeniem środków ochronnych warto jednak skonsultować się z fachowcem, który doradzi, jaki preparat użyć do danego rodzaju kamienia.

Posadzki z kamienia naturalnego, znajdujące się na zewnątrz, wymagają nieco częstszej impregnacji. Zaleca się wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych każdego roku. W tym przypadku liczy się również bezpieczeństwo użytkowania. Na zewnątrz najlepiej sprawdzają się kamienie o płomieniowanej powierzchni z chropowatą strukturą, która stanowi ochronę przed poślizgiem. Miłośnicy lśniących, mocno wypolerowanych płyt mogą wykorzystać listwy antypoślizgowe o szerokości kilku centymetrów.

W sytuacji bieżących zabrudzeń do czyszczenia posadzek z kamienia naturalnego wystarczy miękka szmatka lub mop nasączony w ciepłej wodzie z niewielkim dodatkiem delikatnego detergentu.