Jak dbać o granitowy blat?

Jesteś tu: » » Jak dbać o granitowy blat?

Wykonany z kamienia blat ma wiele zalet. Nie dość że wygląda bardzo elegancko, to jeszcze jest trwały i odporny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Najczęściej do produkcji blatów kuchennych używa się granitu, czyli materiału, który charakteryzuje się wyjątkową odpornością na działanie wysokich temperatur i zarysowań. Warto jednak pamiętać, że aby granitowy blat dobrze nam służył, to należy go odpowiednio pielęgnować.  Jak? – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści poniższego artykułu.

Regularnie impregnuj blat

To absolutna podstawa! Impregnując granitowy blat zmniejszamy jego chłonność, dzięki czemu płyny i zanieczyszczenia nie mają szans na wniknięcie w jego strukturę. Ponadto impregnacja sprawia, że blat jest o wiele łatwiejszy w czyszczeniu.

Nie używaj środków, które posiadają w swoim składzie kwasy

Do czyszczenia granitowych blatów nie należy używać środków chemicznych, które posiadają w swoim składzie kwasy, ponieważ mogą trwale uszkodzić poler na ich powierzchni. Bardzo często zdarza się, że wykorzystanie nieodpowiedniego środka czyszczącego skutkuje zmatowieniem kamienia oraz jego uszkodzeniem. Pamiętajmy, że do czyszczenia granitu należy używać preparatów, które posiadają odczyn 7 – 9 pH.

Nie stosuj wybielaczy

Wszystkie dostępne na rynku mleczka i płyny posiadają w swoim składzie chlor, który może trwale odbarwić powierzchnię granitowego blatu. Mając to na uwadze, do czyszczenia powinniśmy używać specjalistycznej chemii do kamienia, np. takiej, którą oferuje firma Garmiex.

Do pielęgnacji kamienia nie wykorzystuj również…

Tutaj lista jest długa. Do pielęgnacji kamienia pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać płynów do mycia szyb, środków do czyszczenia mebli i armatury ani preparatów, które posiadają w swoim składzie jakiekolwiek oleje silnikowe.

Szybko usuwaj mokre plamy z blatu

Plamy po kawie, herbacie czy winie nie uszkodzą powierzchni blatu, ale wyłącznie pod warunkiem, że zostaną szybko usunięte. Jeżeli tego nie zrobimy, to mogą pozostawić trwałe przebarwienia – zwłaszcza w sytuacji, gdy blat nie był uprzednio odpowiednio zaimpregnowany.