Jak czyścić powierzchnie marmurowe?

Jesteś tu: » » Jak czyścić powierzchnie marmurowe?

Marmur to jeden z najbardziej ekskluzywnych kamieni użytkowych. Używany jest m.in. do wykańczania budynków. Produkowane są z niego np. podłogi, parapety, schody, kominki. Co ciekawe, coraz częściej wykonuje się z niego również różnej wielkości stoły i stoliki. Od stuleci sprawdza się również jako idealne tworzywo na nagrobki czy surowiec na rzeźby.

Marmur jest twardy i trwały, chociaż w rzeczywistości ma porowatą strukturę, więc może szybko ulec zabrudzeniu. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób odpowiednio czyścić np. posadzki, parapety czy blaty marmurowe.

Czyszczenie powierzchni marmurowych

Jak już zostało wspomniane, marmur cechuje się porowatą strukturą, stąd też powierzchnia może szybko ulegać zabrudzeniom. Aby zapobiec trwałym plamom, należy jak najszybciej interweniować. Gdy coś się wyleje, trzeba jak najszybciej zetrzeć, podobnie jak w przypadku powierzchni drewnianych. Do blatów marmurowych warto stosować różnorodne podkładki pod szklanki i talerze, przeciwdziałając powstawaniu okrągłych odcisków na powierzchni.

W przypadku marmuru ważna jest również systematyczna pielęgnacja. Marmur jednak nie oczekuje od nas stosowania jakichś szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy ciepła woda i miękka szmatka, aby oczyścić bieżące zabrudzenia. Raz do roku, niezależnie od stopnia zabrudzenia, powierzchnie marmurowe warto umyć ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, a następnie przetrzeć do sucha. Zaleca się również stosowanie niewielkich ilości wosku bezbarwnego, który zapewni dodatkową warstwę ochronną. Dostępne są również specjalne uszczelniacze do marmuru, które nakłada się na oczyszczoną wcześniej powierzchnię. Jego zadaniem jest ochrona marmuru przed powstawaniem plam i zabrudzeń.

Jeśli powierzchnia marmurowa uległa dużym uszkodzeniom, zapewne niezbędne będzie użycie kamienia szlifierskiego lub szlifierki elektrycznej. W przypadku bardzo głębokich uszkodzeń lepiej oddać naprawę marmuru w ręce fachowców.