Jak zapobiegać matowieniu posadzki marmurowej?

Jesteś tu: » » Jak zapobiegać matowieniu posadzki marmurowej?

Marmurowe posadzki są niezwykle eleganckie, lecz jednocześnie podatne na matowienie. Pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, działania substancji chemicznych czy nieprawidłowego czyszczenia może utracić swoje naturalne właściwości. Warto zatem dowiedzieć się, co zrobić, by zapobiec matowieniu podłóg marmurowych.

Przyczyny matowienia podłogi marmurowej

Podłoga marmurowa może stać się matowa w wyniku mechanicznego oddziaływania na powierzchnię. Jeśli posiadamy marmurowe posadzki powinniśmy przede wszystkim:

  • często oczyszczać podłogę z drobnych zanieczyszczeń, np. spod obuwia, ponieważ pod jego wpływem posadzka łatwo ulega zarysowaniu i traci swój poler;
  • unikać chodzenia po posadzce w butach na obcasach, ponieważ można nimi zarysować marmur. W pomieszczeniach mieszkalnych należy chodzić w butach o miękkiej podeszwie;
  • unikać przesuwania po posadzce ciężkich przedmiotów, np. mebli. Dodatkowo warto podkleić przedmioty stojące bezpośrednio na marmurowej posadzce miękkim filcem, który zabezpieczy podłogę przed zarysowaniami i utratą poleru.

Matowienie posadzki marmurowej może wynikać z niewłaściwej pielęgnacji. W tym przypadku marmuru nie należy stosować preparatów o kwaśnym odczynie, zawierających substancje ścierne (np. proszki do kuchenek) lub amoniak (płyn do mycia szyb) oraz innych, silnych detergentów. Do codziennego oczyszczania powierzchni można stosować naturalne środki myjące rozpuszczone w wodzie. Nadają się też preparaty przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji marmuru.

Również kwaśne substancje mogą prowadzić do matowienia marmurowej posadzki. Do uszkodzeń dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu powierzchni z kwasami, kolorowymi substancjami, a nawet wodą o wysokiej zawartości minerałów. Marmur ma bardzo chłonną strukturę, przez co z łatwością absorbuje wszelkie ciecze. Jeśli dojdzie do rozlania octu, soku z cytryny lub innej kwaśnej substancji, należy niezwłocznie zetrzeć płyn i zaimpregnować podłogę.