Jak skutecznie odnowić kamienny blat?

Jesteś tu: » » Jak skutecznie odnowić kamienny blat?

Z biegiem lat na kamiennym blacie pojawią się pierwsze uszkodzenia. Najczęściej będziemy musieli mierzyć się z zarysowaniami oraz odpryskami, które powstają na skutek zanieczyszczenia powierzchni. Aby skutecznie odnowić kamienny blat, należy najpierw usunąć jego wierzchnią warstwę, a następnie ją zaimpregnować. Jak? – zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Odnowa kamienia

Renowację blatu z kamienia naturalnego należy rozpocząć od jego dokładnego oczyszczenia. Najlepiej zrobić to poprzez usunięcie – za pomocą szlifierki – jego zewnętrznych warstw. Dzięki temu będziemy mogli pozbyć się – stosunkowo łatwo i szybko – m.in. odbarwień. W dalszej kolejności należy zlikwidować wszystkie uszkodzenia, połączyć ze sobą pęknięte elementy i wypełnić szczeliny. Warto wiedzieć, że do uzupełnienia niewielkich ubytków wystarczy najzwyklejsza pasta polerska. Te większe wymagają użycia specjalistycznej masy szpachlowej lub kleju do kamienia. Tak wypełniony blat należy ponownie oszlifować, w celu usunięcia ewentualnych nierówności, a następnie wypolerować i zaimpregnować. Głównym zadaniem impregnatu do kamienia jest nie tylko wzmocnienie, ale i uszczelnienie materiału.

Pielęgnacja kamienia

Trzeba pamiętać, że odnowiony blat należy odpowiednio pielęgnować, najlepiej w taki sposób, aby wierzchnia warstwa impregnatu nie uległa uszkodzeniu. W tym celu powinno się używać wyłącznie  dobrych środków przeznaczonych do czyszczenia kamienia, które nie tylko usuną ewentualne zabrudzenia, ale również poprawią koloryt surowca. Do ich nanoszenia najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry, ponieważ nie powoduje ona nawet najmniejszych mikrouszkodzeń na powierzchni blatu. Trzeba również pamiętać, aby unikać środków chemicznych, które posiadają w swoim składzie takie substancje jak np. chlor, sodę oczyszczoną, kwas, oleje silikonowe, czy ług potasowy, ponieważ mogą prowadzić do powstania nieestetycznych odbarwień.